Zdravé klouby – aby nebolely

klouby_blog

Bolesti kloubů netrápí jen starší lidi. První problémy s bolestmi kloubů se mohou projevit výrazně dříve. S rostoucím věkem přibývají, v pozdějším věku už postihnou téměř každého. Opakující se bolesti kloubů mohou být natolik silné, až postižené osoby přestanou být soběstačné. Zejména starší lidé se více a více stávají závislými na svých blízkých a lékařské péči.

Nejčastějším postižením kloubů, které lékař diagnostikuje, je artróza, resp. osteoartróza. Jde o  kloubní onemocnění, při němž dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a důsledkem toho i ke změnám v kosti a přilehlých měkkých tkáních. Postihuje především klouby, na které je přenášena hmotnost celého lidského těla – tzv. klouby váhonosné, mezi které patří kloub kolenní a kyčelní. Mezi známky počínající artrózy patří bolest, ztuhlost kloubu, omezení jeho funkčnosti a narušena je i stabilita kloubu. Jak jí efektivně předcházet?

Pomůže svižná chůze, plavání i jízda na kole

nordic walking duchodci
Klouby pomáhá chránit pohyb, který je zatěžuje co nejméně. Nevhodný je běh, naopak vhodná je svižná chůze, eliptický trenažér či rotoped. Pomáhá také rehabilitační cvičení na míčích a plavání. Velice populární aktivitou je dnes nordic walking. Při něm se spaluje o 20-50 % energie více než při chůzi a  navíc nedochází k nadměrnému zatěžování kloubů.

Pokročilé a silné bolesti kloubů vyžadují odpovídající léčbu. Velký význam však hrají i nefarmakologické postupy, zejména v počáteční fázi nemoci. Počínající bolesti kloubů a artrózu lze minimálně oddálit či zmírnit vhodným životním stylem. Sem patří zejména udržování ideální váhy, zdravá výživa, pravidelný pohyb a vhodně zvolené doplňky stravy.

Vhodné doplňky stravy pro správnou funkci kloubů

Účinnými pomocníky při správné péči o klouby jsou různé přípravky a doplňky stravy. Pozitivní účinek na klouby byl prokázán například u přípravků ze skupiny SYSADOA. Zmírňují bolest v postiženém kloubu, podporují regeneraci chrupavky. Ověřené přípravky nevyvolávají zpravidla žádné nežádoucí účinky.

Jednou z nejvýznamnějších látek je glukosamin sulfát. Účinek glukosamin sulfátu nastupuje po 4-6 týdnech užívání a po vysazení 3 měsíční kúry přetrvává další 3 měsíce. Účinek této látky potvrdila studie provedená mezi lety 2005 až 2007 na 157 pacientech, u nichž byla diagnostikována artróza kolenního kloubu.

Příznivý efekt prokázala kombinace tříměsíční kúry glukosamin sulfátu a režimových opatření zahrnujících i rehabilitační cvičení. U 80 % pacientů bylo zaznamenáno zlepšení stavu a spotřeba léků proti bolesti se během studie snížila o 50 %!

Blíží se jaro, vyrazte do přírody! Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje nejen Vašim kloubům, ale i celkovému zdravotnímu stavu. S výběrem vhodných přípravků a doplňků stravy pro klouby Vám pomohou naše farmaceutické asistentky.