Tipy a rady, jak předejít zažívacím potížím.

paleni zahy - kopie
Vánoce se blíží a s nimi spousty dárků pod nazdobenými stromečky a stoly prohýbající se pod tradičními vánočními dobrotami. Vánoce mají však i své stinné stránky. Mohou nás potrápit nepříjemné zažívací potíže v důsledku nezřízeného hodování.
 

I lidé, kteří jinak dávají přednost zdravé stravě, nedokáží odolat cukroví, bramborovému salátu s kopou osmažených řízků. Kombinace sladkého a tučného jídla a také alkoholu je však pro naše trávení velkou zátěží. Nejeden z nás to odnese potížemi v podobě bouřícího se žaludku, nadýmání, zácpy či průjmu.

Nepříjemné pálení žáhy

K pálení žáhy dochází v momentě, kdy se natrávená potrava a žaludeční kyseliny vrací ze žaludku zpět do jícnu. Nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí můžeme pociťovat až v krku. Proti vzniku pálení žáhy často stačí nedělat dietní chyby. Pokud už se potíže dostaví, můžeme užít bylinné čaje z meduňky, máty, puškvorce, proskurníku, zeměžluči nebo tužebníku. Z volně prodejných léčivých přípravků pak tzv. antacida, která neutralizují žaludeční kyselinu a poskytují tak rychlou úlevu od potíží.

Rozbouřenému žaludku uleví klid a šetrná strava

Po bohaté vánoční večeři se může dostavit tlaková bolest v horní části břicha, které vám tím signalizuje, že jídla bylo opravdu mnoho. Žaludek zklidní až šetrný stravovací režim v podobě lehkých jídel s dostatkem zeleniny či užívání žaludečních čajů. Na podporu trávení a úlevu od trávicích potíží můžeme využít tablety Pangrol 20 000. Pokud bolesti přetrvávají a doprovází je zvracení, na místě je lékařské vyšetření.

Zdravou mikroflóru střevům navrátí probiotika

Během Vánoc se musí střeva vypořádat s pestrou směsicí jídla, a ne vždy se jim to daří. Je-li nezdravé stravy příliš, může jedlíka potrápit nadýmání, zácpa nebo průjem. Při nadměrném nadýmání je vhodné vynechat tučné potraviny. Pomohou také probiotika, která obnovují zdravou střevní mikroflóru. Na zácpu pomáhá pitný režim a vláknina, s průjmem si zase poradí krátká hladovka, živočišné uhlí nebo Smecta.

Méně tuků pro zdravý žlučník

Problémy se žlučníkem se objevují po konzumaci velkého množství tučného jídla. Kolísavé bolesti a křeče v břiše může doprovázet zvracení a průjem. V tomto případě pomůže dieta bez tuků, nadýmavých potravin a výrazného koření. Na úlevu můžeme použít bylinné čajové směsi, případně Cholagol kapky. Pokud potíže nezmizí, je vhodné navštívit lékaře. Mohlo by se totiž jednat o zánět žlučníku či jiné vážnější problémy.

Přejeme Vám klidné a ničím nerušené svátky. Při obtížích Vám naše farmaceutické asistentky pomohou s výběrem vhodných přípravků. Kdyby bylo nejhůř, tak se můžete obrátit na naše lékárny, které mají nepřetržitý provoz i o Vánocích – v Poliklinice Malešice a Šustova.