Správná hygiena rukou – jak na to?

ruce

 

Věděli jste, že pouhým podáním rukou se infekce šíří rychleji než líbáním? Zní to možná neuvěřitelně, ale téměř 80 % všech infekčních onemocnění se šíří právě špinavýma rukama. Přitom dodržování základní hygieny a mytí rukou náleží k nejjednodušším řešením, jak riziko přenosu nemocí snížit.

 Pouhým okem nejsou vidět, a přesto nám škodí. O čem je řeč? Na našich rukou se nachází ohromné množství bakterií a mikroorganismů, které mohou způsobit hepatitidu typu A (žloutenka a nemoc špinavých rukou), průjmová onemocnění a nemoci přenášené ze zvířat na člověka. Nejjednodušším preventivním opatřením je správné mytí rukou a jejich dezinfekce.

Kdy bychom si měli mýt ruce?

Škodlivé bakterie a mikroorganismy se na ruce a dlaně dostávají snadno během celého dne. Stačí se dotýkat věcí, zvířat i ostatních lidí. Nejhorší jsou madla ve vozech MHD, držadla nákupních vozíků, kliky ve veřejných budovách, splachovače na toaletách, klávesnice bankomatů, bankovky a mince a další.

Bakterie prostě číhají všude, a proto bychom měli dbát na hygienu rukou:

 • když opustíme toaletu
 • před jídlem
 • po znečištění rukou
 • po kontaktu se zvířetem či domácím mazlíčkem
 • po podání ruky s neznámou osobou
 • před, při i po vaření a přípravě jídla
 • po kontaktu s penězi
 • po použití MHD
 • po vynesení odpadků
 • vždy po příchodu domů
 • po zakašlání, smrkání či kýchnutí

Nejvíce diskusí vyvolává mytí rukou po použití WC. Zatímco bakterie na záchodovém prkénku se přeceňují, podceňujeme mnohem horší místa na WC – kliky a splachovače. Častěji bychom si také měli mýt ruce na dovolené v zemích s horším hygienickým standardem. Pouhé spláchnutí vodou však nestačí, ruce je potřeba důkladně umýt mýdlem.

Desatero správného mytí rukou:

 1. Pusťte vodu a ruce důkladně opláchněte pod proudem vody.
 2. Pomocí dávkovače vymačkejte mýdlo tak, aby pokrylo celý povrch rukou.
 3. Pomocí krouživých pohybů mýdlo rozetřete.
 4. Dávejte si pozor, abyste nezapomněli na žádné místo – dlaně, hřbety rukou i mezi prsty.
 5. Špínu z konečků prstů a zpoza nehtů dostanete pryč krouživými pohyby špiček prstů jedné ruky v dlani druhé ruky.
 6. Důkladně si opláchněte ruce od mýdla.
 7. K osušení rukou použijte ručník pro jedno použití. Nikdy nepoužívejte látkový ručník, který před vámi používali cizí lidé.
 8. Nemá-li kohoutek automatické vypnutí, k zavření použijte ručník.
 9. Stejně tak papírový ručník nebo loket používejte k otevírání a zavírání toalety.
 10. Vaše ruce jsou nyní perfektně čisté.

Myslete na zdraví svých dětí a učte je správným návykům

Čím dříve se děti naučí správným hygienickým návykům, tím lépe. Děti jsou náchylnější k nemocem už jenom proto, že se bez výčitek a s radostí zašpiní. Od malička se proto snažte dětem vštípit nezbytnost mytí rukou a zároveň jim buďte dobrým příkladem. Nezapomeňte si tedy mýt ruce a doma dětem pořiďte k umyvadlu stoličku, aby s mytím rukou neměly žádné problémy. V pozdějším věku pro ně bude hygiena rukou samozřejmostí, kterou budou předávat také svým dětem.
myti rukou
Tip: Do kabelky nebo příruční tašky si pořiďte cestovní balení dezinfekčního gelu, které budete mít na ruce vždy při ruce, pokud není k dispozici voda a mýdlo.