Pobyt na slunci bez výčitek

pozadi_blog

Pobyt na slunci bez výčitek aneb jak pečovat o svou pokožku během horkého léta

Ať už se rozhodnete letní dny trávit třeba někde u rybníka nebo vyrazíte do teplých krajin, chraňte svou pokožku před slunečními paprsky.

Bez opalovacího krému s odpovídajícím faktorem by se pokožka nikdy neměla vystavovat slunečním paprskům. U moře je vhodnější používat krémy s vysokým faktorem. Po návratu z pláže bychom měli pokožku ošetřit přípravky po opalování, které kůži zklidní a podpoří její regeneraci. Správný pitný režim by měl být samozřejmostí.

Pobyt na slunci přizpůsobte svému fototypu

Fototyp I
Lidé s velmi světlou až bledou pletí posetou pihami a se světlými až zrzavými vlasy mají citlivou pokožku, která se velice rychle spálí. Nikdy by neměli kůži vystavovat sluníčku bez patřičné ochrany v podobě krému s vysokým faktorem (SPF 50+). Pobývat na přímém slunci by neměli déle než 10 minut.

Fototyp II
Světlá pleť, vlasy i oči charakterizují skupinu lidí, která snáší sluneční záření o něco lépe než první fototyp. I oni by se měli chránit opalovacími krémy s vyšším faktorem SPF 30 až 50 a na slunci by měli být nejvýše 20 minut.

Fototyp III
Nejčastěji zastoupená skupina lidí má normální kůži bez pih, hnědé až tmavé vlasy a hnědé oči. Pobyt na slunci snášejí velice dobře, pouze při delším vystavení slunci může jejich pokožka mírně zrudnout. Ideální je opalovací krém s SPF 20 až 30. Na slunci mohou být až 30 minut.

Fototyp IV
Hnědá až olivová pokožka, žádné pihy a tmavé vlasy představují poslední fototyp, který je běžný pro naše zeměpisné podmínky. Jejich kůže je velice odolná. Okamžitě zhnědne a spálí se pouze ve výjimečných případech. Slunit se mohou až 45 minut a vystačí si nižším faktorem SPF 15

Fototyp V a fototyp VI zastupují lidé, kteří mají tmavou až velice tmavou kůži, vlasy tmavé až černé a jejich pokožka není náchylná na spálení.

Dětská pokožka si zaslouží ještě větší péči

Dětská pokožka je 5x tenčí než pokožka dospělých a nemá ještě plně vyvinutou pigmentaci. Děti do věku jednoho roku na sluníčko nepatří vůbec. Opatrnost je na místě i u starších dětí. Z tohoto důvodu je důležité používat produkty, které jsou speciálně vyvinuté pro potřeby dětské pokožky s ochranným faktorem nejlépe SPF 50+.