Nastala ideální doba na očkování proti klíšťové encefalitidě

kliste

Zima se nachází v plném proudu, Vánoce a oslavy Nového roku jsou za námi teprve pár dní. Zdá se, že jaro a léto jsou příliš daleko na to, aby člověk přemýšlel nad očkováním proti klíšťové encefalitidě. Avšak právě nyní je nejlepší doba na očkování, aby bylo zachováno základní očkovací schéma.

Kdy a kde hrozí největší riziko infekce?

Klíšťata, hlavní přenašeči klíšťové encefalitidy, žijí všude ve volné přírodě. Ohrožení jsou tedy všichni, kteří se často pravidelně i nepravidelně pohybují ve volné přírodě (např. turisté, cyklisti, sportovci, pejskaři, chataři, houbaři, zahrádkáři, sběrači borůvek a lesních plodů, myslivci a další). Infikován ale může být i člověk, který do volné přírody zavítá výjimečně.

Pozdní odhalení klíšťové encefalitidy či komplikovaný průběh může zanechat trvalé následky – chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a schopnosti soustředit se, snížená výkonnost, deprese či obrna končetin.

Proč je očkování proti klíšťové encefalitidě důležité?

Klíšťová encefalitida je závažné infekční onemocnění virového původu, které postihuje mozek a mozkové blány. Virus nejčastěji přenáší klíšťata, případně komáři, ale onemocnění je možné získat tzv. alimentární cestou při použití nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího a ovčího mléka, nebo výrobků z takto nedostatečně zpracovaného mléka.

Příznaky klíšťové encefalitidy:

• bolesti hlavy a kloubů
• světloplachost
• malátnost
• bolest v krku
• horečka
• pocity na zvracení
• průjem

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti. Nad očkováním by měli přemýšlet zejména senioři, u nichž bývá průběh nemoci vážnější a hrozí vyšší riziko trvalých následků.

Jak očkování probíhá?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nutné provést ve 3 dávkách, přičemž mezi jednotlivými dávkami je nutné dodržet doporučený několikaměsíční odstup.
Dostatečná imunita nastupuje až 14 dní po aplikaci druhé dávky. Proto je důležité aplikovat první dávku během zimních měsíců.

Základní očkovací schéma pro zimní měsíce:
tabulka

• První dávka – den 0
• Druhá dávka – 1 – 3 měsíc po první dávce
• Třetí dávka – 5 – 12 měsíc po druhé dávce

Očkování proti klíšťové encefalitidě nepatří do schématu povinného očkování, přesto však většina zdravotních pojišťoven na toto očkování přispívá. Výše příspěvku je závislá na dané pojišťovně. Nebojte se zeptat. Pokud si nejste jisti, zda je očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné i pro vás, poradí vám praktický lékař.

Pacienti, kteří jsou registrováni u praktických a dětských lékařů Medifin, mají aplikaci očkování zdarma!