Nedejte vším šanci

vsi hreben shutterstock_344232077_vyrez

Nedejte vším šanci aneb co dělat při diagnóze pedikulóza

Začátek nového školního roku přináší problém, který trápí zejména školáky. Jsou jimi vši. Na první pohled neškodný hmyz se mezi dětmi šiří rychlostí uragánu. Sveřepě se drží v dětských vláscích a způsobuje nepříjemné svědění. Potrápit může samozřejmě i dospělé.

Problém není jen kosmetický, protože veš se živí krví a při kousnutí do ranky vypouští svědivou látku, která je příčinou drbání. Člověk si drbáním obvykle rozdrásá kůži a do vzniklých ran se může dostat infekce. Mohou se zvětšit uzliny, zvýšit teplota, děti bývají často unavené a neklidné.

Jak veš a hnidy poznáte?

Veš je zhruba 2 až 4 milimetry dlouhý parazit (podobá se lupům), hnidy jsou hnědá vajíčka těsně přiléhající k vlasům. Pokud živou hnidu zmáčknete mezi prsty, tak „lupne.“ Vši je kladou blízko k pokožce hlavy.

Jak se této nepříjemnosti zbavit?

  • Použijte přesně podle návodu odvšivovací přípravek z lékárny. Zapomeňte na šampony pro psy nebo škodlivý petrolej. Pokud se napoprvé nepodaří všechny parazity odstranit, obvykle se opakuje další kúra za 7 až 12 dní. I zde se držte návodu, při častějším použití se zvyšuje rezistence vší k přípravkům. Pokud po opakované aplikaci nic nepomáhá, je třeba změnit přípravek.
  • Po aplikaci odstraňte vyčesáním všechny mrtvé (mohou být mezi nimi i živé) hnidy. K tomu použijte hustý hřeben „všiváček“, který často bývá přibalen u přípravků na vši. Vyčesávejte nejlépe nad bílým povrchem, z vlhkých vlasů, na suchých vlasech totiž dokáže parazit lézt.
  • Sledujte účinek a vlasy pravidelně kontrolujte. Pokud jsou hnidy přilepeny na vlasech do jednoho centimetru od pokožky, máte pravděpodobně i živé vši.
  • Pozornost se musí věnovat i oblečení, ložnímu prádlu, ručníkům či plyšákům. To je třeba vyprat, hřebeny vydezinfikovat. Veš přežívá bez krve 24 hodin, není tedy třeba „vyprat“ celou domácnost, ale jen aktuálně používané textilie.
  • Prohlédněte vlasy všem členům rodiny, infikovaného před první aplikací kúry co nejdříve izolujte. Úspěšnost závisí především na důslednosti, s jakou budete vši z hlavy mechanicky odstraňovat.

V současné době neexistuje žádná stoprocentní metoda prevence, ale napomoci může výtažek z tea tree oleje (pár kapek se může občas přidat do běžného šamponu), který vši nemají rádi. V lékárně je možné koupit také preventivní spreje. Jako novinka se objevil detekční přípravek, který obarví hnidy do červena a ty se pak lépe hledají.

Více rad a informací Vám v lékárnách poskytnou farmaceutické asistentky, v případě přetrvávajících obtíží se můžete obrátit na dětského či praktického lékaře.

skola deti shutterstock_138573251_mensi