Nachlazení versus chřipka – není to totéž.

kychani

“Mám rýmu a kašel, asi to bude chřipka”. Zejména v tomto období slýcháváme obdobná slova velmi často. Ve skutečnosti však lidé trpí spíše nachlazením nežli chřipkou. Obě nemoci bývají zaměňovány i přesto, že společné mají pouze některé příznaky. Chřipka má daleko intenzivnější průběh a na rozdíl od běžného nachlazení může být i nebezpečná.

Nachlazení začíná bolestí v krku

Škrábání a nepříjemná bolest v krku bývá prvním příznakem počínajícího nachlazení. Po pár dnech se vytratí, aby ji vystřídal ucpaný nos a intenzivní kýchání, které později přejde v intenzivní vodnatou rýmu a hustý hlen.

Mezi další příznaky patří mírný suchý kašel a občas se může objevit lehce zvýšená teplota (37-37,9 °C), horečka je v tomto případě výjimečná a pokud ano, objeví se u malých dětí. Výjimečné jsou také bolesti hlavy, únava a slabost. Nachlazení propuká rychle a trvat může až 7 dní. Jeho charakter je však mírnější než u chřipky.

Chřipku doprovází vysoká horečka

Pokud znáte příznaky obou nemocí, chřipku si s nachlazením nemůžete splést. Základním příznakem je vysoká horečka (38-40 °C) doprovázená intenzivními bolestmi hlavy, šije, zad, nohou a kloubů, objevit se může světloplachost, zimnice a třes. Nejtěžší období nemoci obvykle trvá 2 až 4 dny a následné 2 až 3 týdny nemocný pociťuje zvýšenou únavu.

Během prvních dnů se objeví vodnatá rýma a později hustý hlen, někdy se přidá pálení v krku a intenzivní suchý a dráždivý kašel. Kašel v tomto případě obvykle přechází do zahlenění a může nemocného trápit 7 až 10 dní.

Chřipku se v žádném případě nevyplácí ignorovat. Pokud se dostaví komplikace (např. zánět průdušek, hrtanu, středního ucha, kloubů, svalů, srdce či nervové soustavy) může být zdraví velmi nebezpečná.

Pozor na nadměrné užívání kapek do nosu
nos

Rýma obvykle doprovází jak nachlazení, tak i chřipku. Nezbytnou součástí výbavy se v ten moment stávají kapky či spreje do nosu, které pomáhají uvolnit ucpaný nos. Nadměrné užívání nosních kapek delší než 7 dní však může vyvolat trvalé poškození nosní sliznice.

Při užívání nosních kapek je proto doporučeno dbát následujících pravidel:
●        Před aplikací nosních kapek použijte mořskou vodu na vyčištění nosu
●        Každý den aplikujte maximálně 1 dávku 3 x denně (do každé nosní dírky)
●        Nepoužívejte nosní kapky déle než 5-7 dní u dospělých a nejvýše 3 dny u dětí
●        Znovu nosní kapky použijte až několik dní po přerušení či ukončení léčby

Delší používání nosních kapek způsobuje rozvoj chronického zduření nosní sliznice, což je příčina neustálého pocitu ucpaného nosu. Nosní sliznice tím může být trvale poškozená.

 

Postup odvykání nosních kapek a sprejů je nazýván “dírková metoda”. Zatímco do jedné nosní dírky se aplikuje používaný přípravek, do druhé se aplikuje hypertonická mořská voda. Po týdnu je hypertonická voda aplikována do obou nosních dírek, čímž se postupně docílí úplného vysazení nosních kapek.

S přípravky na nachlazení Vám pomohou v lékárnách naše odborně vyškolené farmaceutické asistentky. Trpíte-li však opravdu vysokými horečkami, silnými bolestmi v krku, bolestmi na plicích, určitě vyhledejte svého praktického lékaře.