Jaro je tu a alergie bohužel také

senna_ryma

Krásné a slunečné jarní dny vybízí k procházkám a k pobytu na čerstvém vzduchu. Příroda se probouzí a začínají kvést květiny a stromy. Zdaleka ne každý se však na jaro těší. Důvodem je všude poletující pyl, který jako hlavní alergen může alergiky nepěkně potrápit.

Pyl patří k hlavním vzdušným alergenům, které se vyskytují sezónně. Je přenášen především větrem, a protože jsou jeho částice malé, lehké a suché, létají dobře vzduchem i na velké vzdálenosti. Po kontaktu s vlhkým prostředím (například při styku se sliznicemi v očích, ústech, nose atd.) se z pylového zrna uvolňují alergeny.

Co je alergen?
pyl

Jedná se o látku, která dokáže vyvolat prudkou reakci imunitního systému. V našich podmínkách jsou nejčastějším zdrojem venkovních pylových alergenů na počátku jara listnaté stromy (bříza, olše, líska), později trávy a plevelné rostliny. Vedle venkovních alergenů rozlišujeme také vnitřní alergeny (roztoči, domácí zvířata) a potravinové alergeny (burské oříšky, čokoláda, mouka, mléko atd.).

Jak poznat a zmírnit alergii na pyl?

Nejčastějším projevem pylové alergie je sezónní alergická rýma, pro níž se zažil poněkud zavádějící výraz senná rýma. Následuje nepříjemné svědění v ústech, krku či očích a u citlivých lidí se může objevit ekzém. To vše jsou příznaky pylové alergie, která se odborně nazývá polinóza.

Pylových alergiků neustále přibývá a v současné době se hovoří až o pětině populace. Ohroženy nejsou pouze děti, jak se lidé často domnívají. Pylová alergie může vzniknout kdykoliv v průběhu života.

Při léčbě alergie je nutné sledovat její projevy. Někdy postačí lokální léčba, jindy je nutné přistoupit k lékům, tzv. antihistaminikům. Bohužel někteří alergici trpí alergií celoročně a i léky musí brát po celý rok. Podávané léky by v ideálním případě neměly omezit život alergika a jeho aktivity.
pylovy_kalendar

S výběrem vhodných přípravků proti alergickým příznakům Vám pomohou naše farmaceutické asistentky. U závažnějších stavů doporučujeme navštívit Vašeho praktického lékaře či se obrátit na lékaře alergologa.