Jak se zbavit kašle? Poznejte druh a zvolte nejlepší léčbu.

kasel - kopie

Není kašel jako kašel – na každý pomáhá jiná léčba.

Mezi nejběžnější onemocnění jednoznačně patří kašel. Při jeho léčbě se lidé nejčastěji spoléhají na různé kapky, sirupy, pastilky, léčivé bylinné čaje a samozřejmě klid. Hlavním důvodem, proč v mnoha případech domácí léčba nefunguje, bývá špatná volba přípravků. Většina lidí totiž nedokáže rozpoznat, jakým druhem kašle trpí, zda jej mají tlumit nebo naopak podporovat vykašlávání hlenů.

 

Než se pustíme do popisu jednotlivých druhů kašle, podíváme se samotný mechanismus jeho vzniku. Epitel nacházející se na povrchu sliznice produkuje malé množství hlenu, které nás nijak neomezuje a naopak je prospěšné. Uchycují se na něm různé cizorodé látky jako prach či mikroby, které jsou společně s hlenem odplavovány.

Jak kašel vzniká a jaké druhy rozlišujeme?

Kašel je jednou z ochranných a obranných reakcí dýchací soustavy a slouží k čištění dýchacích cest a odstraňování odumřelých buněk. Vzniká při podráždění dýchacích cest, které může být mechanické (vdechnutí cizího tělesa), chemické (výpary, plyny, páry) nebo zánětlivé (onemocnění dýchacích cest). V případě zánětlivého podráždění je nutné nejprve identifikovat druh kašle a teprve poté zvolit nejvhodnější léčbu.

 

Druhy kašle:

  • Suchý kašel – dráždivý neproduktivní kašel bez přítomnosti hlenu, při kterém se organismus marně snaží zbavit nežádoucích látek – léčí se pomocí přípravků tlumících kašlací reflex (antitusika)
  • Vlhký kašel – produktivní kašel, nemocný vykašlává hlen (sputum, chrchel) nebo se jej snaží vykašlat – léčba pomocí přípravků podporující vykašlávání (expectorancia) a snižující viskozitu hlenu (mukolytika)
  • Štěkavý kašel – je typický projev onemocnění laryngitida postihující hrtan, který následkem infekce zduří a oteče, postihuje zejména kojence a malé děti
  • Akutní kašel – nejčastěji vzniká při přímém podráždění dýchacích cest (např. vdechnutí cizího tělesa nebo slin), může být také vyvolán alergii, akutním bakteriálním nebo virovým onemocněním, dráždivými plyny i srdečním selháním
  • Chronický kašel – trvá déle než čtyři až šest týdnů, obvykle doprovází chronická onemocnění dýchacích cest jako chronická obstrukční plicní nemoc, astma, černý kašel, kuřácký kašel nebo rakovina plic
  • Astma – chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, která se projevuje zvýšenou reakcí na různé stimuly v podobě ztíženého dýchání – dechové obtíže, pískavý dech, dráždivý kašel a podobně
  • Kašel u dětí – u dětí je kašel příznakem podráždění dýchacích cest, zpočátku se jedná o kašel suchý, který přechází ve vlhký kašel s vykašláváním hlenu, příčinou může být infekce, ale také alergie

Léčba kašle

Správná délka léčby kašle závisí na jeho příčinách a správné identifikaci druhu. U dětí pomáhá zvlhčování vzduchu v pokoji a někdy může pomoci i zvýšení hlavové části postele. Léky se dětem podávají pouze na doporučení lékaře.

 

V případě dospělých obvykle postačí dostatek tekutin, vitamíny a klid na lůžku. Podávat lze i volně prodejné léky, přírodní léčiva či bylinné čaje, nejprve však musí být identifikovaný správný druh kašle.

 

Při léčbě kašle je hlavní dodržovat pitný režim. To platí pro děti i dospělé. Dostatek tekutin zmírňuje příznaky nemoci.

 

S vhodnými přípravky dle typu kašle Vám pomohou v lékárnách naše farmaceutické asistentky. Při přetrvávajících potížích je ale určitě na místě návštěva lékaře.