Fotoprotekce aneb jak se chránit před sluníčkem

zena_klobouk

Sluneční světlo má nezpochybnitelně pozitivní vliv v na lidskou psychiku. Jakmile je venku slunečno a teplo, cítíme se mnohem lépe naladěni. Naopak v zimě, kdy je slunečního světla nedostatek, častěji trpíme špatnými náladami. Slunce nám dodává potřebnou energii a chuť do života. Sluneční paprsky nám však mohou i uškodit a právě o tom, jak se před nimi chránit, je fotoprotekce.

Nadměrné opalování pokožce neprospívá

Opálená pokožka pro někoho vypadá lépe a sexy. Nadměrné opalování nechráněné pokožky však může mít za následek v lepším případě zarudnutí a spálení, v horším předčasné stárnutí pokožky až vznik kožních nádorů. Za tím “špatným” stojí ultrafialové záření (UV) v důsledku zeslabené ozónové vrstvy. V rozumném množství je UV záření pro lidský organismus pozitivní, jelikož podporuje vznik životně důležitého vitamínu D, stimuluje imunitní systém a vede k dobré náladě.  Na to však stačí pouhých 10 minut na sluníčku.

Do určité míry se dokáže pokožka chránit sama. Záleží na její tloušťce, množství hnědého kožního pigmentu melaninu, antioxidantech a reparačních procesech na úrovni buněčné DNA. Pokud však pokožku slunečnímu záření vystavujeme nepřiměřeně často a nijak ji nechráníme, může dojít k jejímu poškození. Například opakované spálení dětské pokožky může mít za následek vznik kožního nádorů. Je třeba si uvědomit, že závažné důsledky působení UV záření se projeví s odstupem i několika let.
zena nakres

Zdravá pokožka potřebuje dostatečnou ochranu

O nebezpečí UV záření se mluví a píše každé léto. Přesto stále velké množství lidí podceňuje riziko a používá nedostatečnou nebo dokonce žádnou ochranu. Mezi základní způsoby ochrany před slunečními paprsky patří oblečení, sluneční brýle, pokrývka hlavy a ochranné opalovací přípravky.

Při výběru opalovacích přípravků je důležité určení správného fototypu pokožky. Vhodný přípravek pokožce poskytne dostatečně vysokou ochranu proti UVA i UVB záření. Klíčovým parametrem je nejen správná velikost SPF a UVA, ale také jejich vzájemný poměr. Platí, že UVA ochrana by měla v ideálním případě odpovídat ⅓ SPF.

Používání tzv. fotoprotektivních (opalovacích) přípravků je nejúčinnější ochranou pokožky před škodlivým působením slunečního záření. Neméně důležitá je správná aplikace. Ochranné krémy by se měly nanášet alespoň 15 až 20 minut před plánovaným pobytem na sluníčku v dostatečném množství (2 mg/cm2 pokožky – tj. cca 35 g na celé tělo). Množství a účinek ochranných krému snižuje oblečení, pocení, pobyt ve vodě i otírání osuškou. Proto je nutné aplikaci opakovat i několikrát denně, především po koupání. Je lépe se vyhýbat přímému slunečnímu záření mezi 11. až 15. hodinou. Správné návyky ochrání nejen Vaši pokožku před spálením, předčasným stárnutím i vážnými kožními nemocemi.

Se správným výběrem přípravků na i po opalování Vám poradí naše farmaceutické asistentky. Nezapomínejte také na doplňky stravy, které hrají významnou roli při ochraně kůže proti poškození nadměrným sluněním.