Cholesterol škodí, neplatí to ale vždy

cholesterol2

Když se řekne cholesterol, většina lidí si vybaví něco hodně špatného a nezdravého. Něco, co způsobuje opravdu závažné zdravotní potíže. Jenomže cholesterol není pouze nepřítel a tichý zabiják, jak se mu často říká. Pro správné fungování lidského organismu je cholesterol absolutně nezbytný. Problém způsobuje až jeho zvýšená hladina.

Cholesterol je životně důležitá organická látka lipidové povahy. Patří mezi steroidy a je důležitý při tvorbě některých hormonů, vitamínu D, je stavební složkou buněk a tkání a je součástí buněčných membrán. Nejvyšší koncentraci cholesterolu najdeme v mozku, nadledvinách, ve slezině, v kožním tuku a krevním séru.

Některé potraviny jsou zdrojem cholesterolu. Organismus si ale většinu cholesterolu potřebného pro správné fungování vyrábí sám v játrech. Cholesterol přijatý z potravy je vlastně navíc a tělo si s jeho pomocí pouze reguluje vnitřní produkci. Cholesterol obsahují především živočišné produkty, jakou jsou vejce, máslo, sádlo, uzeniny, mléčné výrobky, vnitřnosti apod. Co je tedy na cholesterolu špatné?

Dobrý versus špatný cholesterol

Je nutné rozlišovat dva typy cholesterolu – dobrý (HDL = High density lipoproteins) a špatný (LDL = Low density lipoproteins). Zatímco HDL cholesterol transportuje přebytek tuku z cév do jater, kde je likvidován, špatný cholesterol má na “starosti” přenos cholesterolu z jater do cév a okolních tkaní, které jej využívají různým způsobem. Při přebytku se usazuje na stěnách cév a způsobuje jejich zúžení a zvyšuje riziko infarktu či mozkové mrtvice.

Do určité míry si se špatným cholesterolem poradí dobrý cholesterol. Jenomže toho je 4x méně a nedokáže tělo “bránit” donekonečna, obzvláště tehdy, pokud je špatný cholesterol podporován zvenku zvýšeným příjmem cholesterolu z jídla.

Víte, jaká hladina cholesterolu je normální?

Hladina cholesterolu v krvi by se měla u dospělého člověka pohybovat do 5 mmol/l a 4,4 mmol/l u dětí do 15 let. Cholesterol nad 6,18 mmol/l už je považován za vysoce rizikový. Hladina nad 8,5 mmol/l zvyšuje riziko onemocnění až 4,5násobně!

Vyšší hladinu cholesterolu na sobě nepoznáte

Toto je zcela zásadní informace. Většina lidí ani netuší, že má ucpané cévy v důsledku vysoké hladiny cholesterolu, dokud neonemocní. Drobných příznaků, které zvýšenou hladinu doprovází, si často ani nevšimnou. A pokud ano, nepouvažují to za nic zásadního. Přitom za vysokou hladinu cholesterolu si lidé velice často mohou sami.

Mezi hlavní příčiny zvýšené hladiny cholesterolu patří:
 • nezdravá strava bohatá na nasycené tuky,
 • alkohol a kouření,
 • nedostatek pohybu,
 • nadváha a obezita,
 • celkový zdravotní stav,
 • pohlaví a věk,
 • genetické predispozice.

Každý člověk bez ohledu na věk i váhu by se měl o hladinu svého cholesterolu zajímat alespoň jednou za dva roky. Zvýšenou hladinu mohou mít už i malé děti. V jejich případě bývá na vině především strava a málo pohybu. Větší pozornost cholesterolu by měli věnovat lidé, v jejichž rodině už má jedna či dokonce více osob problémy s jeho hladinou. Vliv mohou mít také další onemocnění, jako je například cukrovka, zvýšený krevní tlak či porucha funkce ledvin.

Víte, jaká je doporučená denní dávka cholesterolu?

Pro příjem potravou doporučují lékaři již dlouhá léta nejvýše 300 mg cholesterolu denně. Pro představu se toto množství rovná konzumaci jednoho vaječného žloutku. Současné výživové trendy však poukazují, že důležitý není pouze cholesterol obsažený v potravě, ale celkový příjem nasycených tuků a kalorií.

Nejlepším lékem je zdravý životní styl

Problémům s vysokým cholesterolem se dá předejít pomocí zdravého životního stylu, respektive zdravého jídelníčku. Ideální je, pokud se člověk naučí zdravým stravovacím návykům již v dětství. Pevné zdraví po celý život mu bude odměnou.

Častější jsou však nezdravé návyky. Většina lidí konzumuje příliš velké množství živočišných produktů a je tedy pravděpodobné, že se budou potýkat s vyšší hladinou cholesterolu. V takovém případě je nutné nastolit nízkocholesterolovou dietu.

A jak by tedy měl vypadat jídelníček, chceme-li snížit hladinu cholesterolu? V první řadě je nutné omezit živočišné výrobky. Zapomeňte na tučné maso a vybírejte pouze libové části (např. kuřecí a krůtí prsa, králičí a jehněčí maso). Omezení platí také pro uzeniny, vnitřnosti, pomazánky, máslo, vajíčka, cukrovinky a vůbec potraviny, které obsahují nasycené tuky a hodně jednoduchých cukrů.

Přednost dávejte rostlinným tukům, které obsahují zdravé nenasycené tuky. Vhodné je zvýšit podíl vlákniny, která brání vstřebávání cholesterolu do krve. Bílé pečivo nahraďte celozrnnými výrobky. Vhodné jsou obiloviny, luštěniny či výrobky ze sóji. A nezapomeňte, že zdraví škodí alkohol a kouření.

Zdravý talíř by měl obsahovat:
 • kvalitní margaríny obohacené o rostlinné steroly,
 • libové maso, ryby,
 • celozrnné pečivo a výrobky,
 • obiloviny, luštěniny,
 • alespoň 200 g ovoce a 400 g zeleniny denně,
 • ořechy a semínka,
 • vodu, zelený čaj.