10 tipů, jak přestat s kouřením jednou pro vždy

stop_koureni

Kouření je zlozvyk škodící zdraví nejen kuřáka, ale i jeho okolí. Tento fakt je sice všeobecně znám, přesto velké množství lidí s tímto zlozvykem nedokáže snadno skoncovat. Kouření je totiž velmi silná závislost a boj s ní vyžaduje vůli, odhodlání i trpělivost.

Proč nekouřit_obrázek

Dlouholetí kuřáci jsou závislí na nikotinu v tabáku, který je údajně návykovější než heroin. Nikotin v mozku vyplavuje dopamin vyvolávající příjemné pocity. K navození příjemného pocitu kuřák potřebuje stále větší dávky nikotinu. Postupem času nekouří proto, aby se cítil lépe, ale aby se necítil hůře. Nedostatek nikotinu začne způsobovat abstinenční příznaky.

Tělesná závislost se vyvine zhruba během dvou let kouření. Po 10 a více letech kouření je odvykání náročnější a pro mnoho lidí téměř nemožné. Jakmile se kuřák rozhodne s kouřením přestat, čeká jej “běh na dlouhou trať. Pomoci mohou níže uvedené tipy.

  1. Oznamte své rozhodnutí svému okolí. Vyžádejte si podporu u své rodiny, přátel, známých i kolegů v práci. Požádejte je, aby Vám nenabízeli cigaretu, nedělali si z Vás legraci a ideálně ve Vaší přítomnosti nekouřili.
  2. Zahoďte vše, co s kouřením souvisí. Vyhoďte zbylé cigarety, zapalovače, sirky i popelníky.
  3. Zbavte se cigaretového pachu. Vyperte oblečení, povlečení, povlaky, záclony i závěsy. Důkladně větrejte a je-li to nutné, vymalujte.
  4. Najděte si přítele a přestaňte kouřit společně. Ve dvou se to lépe táhne. Najděte si spřízněnou duši a vzájemně se ve svém rozhodnutí podporujte.
  5. Zabavte se jiným koníčkem. Cigarety zahání nudu. Najděte si jiný zdravější koníček a činnost, kterými zaměstnáte ruce i na pár minut. Pomoci může i obyčejná hra na chytrém mobilu.
  6. Jezte častěji a zdravěji. Mnoho lidí cigaretu nahradí sladkostmi a přiberou. Jezte častěji a vybírejte si nízkokalorická jídla. Mějte po ruce zeleninu a ovoce, ořechy či semínka.
  7. Začněte sportovat. Choďte na procházky, hýbejte se a cvičte. Časem zjistíte, že se Vám lépe dýchá a nečiní vám problémy vyběhnout i několik pater. Uvědomíte si, jak moc Vám cigarety škodily.
  8. Odměňujte se. Vydrželi jste bez cigarety týden? Měsíc? Půl roku? Stanovte si cíle a vždy se odměňte. Kupte si něco nového, dopřejte si masáž nebo vyrazte na prodloužený víkend.
  9. Dávejte si peníze na cigarety stranou. Spočítali jste si někdy, kolik za cigarety utratíte měsíčně? Dávejte si tyto peníze stranou, a použijte je právě na odměny.
  10. Vyhýbejte se kuřáckým místům. Alespoň zpočátku navštěvujte podniky, restaurace a místa, kde se nekouří. Po čase vás cigarety přestanou lákat úplně.

Ve vašem rozhodnutí Vám nyní pomůže i protikuřácký zákon, který vejde v platnost 31. května. Česká republika se tak konečně zařadí mezi moderní země podporující zdravý životní styl.

S přípravky na odvykání kouření Vám poradí naše farmaceutické asistentky nebo se můžete objednat na cílené poradenství při odvykání kouření, kterým Vás provede vyškolený lékárník.